Selahi Aydın – Eurobasket 2015 1. Gün Tahminleri

734 ÇEK CUMHURİYETİ – ESTONYA (H: 9.5)

Schilb’in takıma katılmasıyla Çek Cumhuriyeti çok daha iyi bir takım oldu. Schilb geçen seneyi iyi geçirmese de takımın kalitesini arttıracaktır. Satoransky’nin yüksek formu ve Vesely’nin pota altındaki skoru Çekler için büyük önem taşıyor. Estonya ise Siim-Sander Vene dışında çok iyi bir kadroya sahip değil. Çekler zayıf Estonya karşısında kazanarak başlar, çift haneler sürpriz olmaz.

735 GÜRCİSTAN – HOLLANDA (H: 10.5)

Milli takımımız karşısında izlediğimiz Hollanda bu turnuva için çok zayıf görünüyor, galibiyet almaları büyük sürpriz olur. Gürcistan ise tecrübeli oyunculara sahip bir takım. Pullen’in devşirilme kararı hazırlık maçlarındaki performansına göre doğru görünüyor, takımın dış şut sorununa ilaç olacak gibi görünüyor. Zaza da çok formda, hazırlık maçlarında kalitesini ortaya koydu. Gürcüler farklı kazanır.

736 ALMANYA – İZLANDA (H: 9.5)

Almanya ev sahibi olmasına ve Nowitzki’yi oynatacak olmasına rağmen bana hazırlık maçlarında güven vermedi. Schröder’in performansı çok önemli,Nowitzki’den sonra takımın yeni lideri o olacak. Ayrıca Nowitzki de turnuvada gerçek kaliteisini gösterip hazırlık maçlarından farklı oynayabilir. İzlanda’ya güvenmesem de Almanların maçın başında farkı açmasını beklemiyorum, en azından İzlanda ilk yarı denenebilir.

737 POLONYA – BOSNA HERSEK (L: 147.5)

Teletovic ve Djedovic’in yokluğu Bosna’nın kadrosunu ciddi oranda iddiasızlaştırıyor. Hazırlık maçlarında Stipanovic takımı sırtlayan isimdi. Renfroe ise henüz takıma ısınmamış gibi görünüyor. Gortat gibi bir dev karşısında işleri çok zor. Slaughter da kısa oyuncu pozisyonuna katkı verecek gibi görünüyor. Kaliteli forvetleriyle kazanmalarını beklememe rağmen Bosna’nın kısıtlı hücumu beni alta itiyor.

745 BELÇİKA – LETONYA (L: 141.5)

Belçika hazırlık maçlarında özellikle hücumda büyük sıkıntılar çekti ve birçok maçta 70’i bile zor gördü. Hervelle gibi çok öenmli bir tecrübeye sahipler. Lojeski’nin performansı bu maçlarda çok önemli olacak. Letonya ise özellikle dış atışlardaki başarısıyla var olan bir takım. Daha yetenekli isimleriyle Letonya bir adım önde görünse de ilk tercihim kısır skor ve alt.

746 İSRAİL (H: 1.5) – RUSYA

Rusya son turnuvalardaki en zayıf kadrosuyla katılıyor. İlk beşin dışındaki oyuncular soru işareti ve dar kadro beklediklerinden erken elenmelerine neden olabilir. Vorontsevich, Fridzon ve Monya dışındaki isimler normal bir Rus milli takımında olurlar mıydı soru işareti. Casspi, Mekel ve Fischer üçlüsüyle İsrail sürpriz yapabilir. Rusya’nın en azından maça iyi başlamasını ve ilk yarıyı önde bitirmesini bekliyorum.

747 MAKEDONYA (H: 14.5) – YUNANİSTAN

Turnuvanın en zayıf takımlarından bir tanesi Makedonya, son yıllarda yaptıkları sürprizi tekrar yapmaları zor. Hendrix pota altındaki zayıflığı bir nebze çözdü, Antic’in artık iyice yaşlandığını düşünürsek kaliteli ve atlet uzunlara sahip Yunanistan karşısında buradan çok basket yiyebilirler. Şampiyonluğun adaylarından biri olan Yunanistan ise her hattıyla rakibinin çok önünde. Bourousis’in sakatlığı belki birkaç maç kaçırtabilir; ama bu maçı farklı kazanmalarını engellemez.

748 İSPANYA – SIRBİSTAN (H: 2.5)

Marc Gasol’ün yokluğuna rağmen hala benim en büyük favorim İspanyollar. Ibaka yok; ama Mirotic var. Pau Gasol çok formda ve turnuvanın MVP’si olacak şekilde oynuyor. Sırbistan da çok iyi; fakat özellikle Teodosic’e çok bağımlı oldukları için onun ruh hali çok belirleyici olacak kaderlerini. Oyun kurucu olarak özellikle Llull-Rodrigues ikilisiyle rakibinin çok önündee İspanyollar. İlk maçta İspanya’nın kazanarak başlamasını bekliyorum.

749 LİTVANYA – UKRAYNA (H: 15.5)

Ukrayna o kadar eksik bir kadroyla geliyor ki en büyük bel bağladıkları oyuncu Eskişehir’li Randle. Onun da çapını düşünürsek fikir yürütebiliriz. Fesenko da zaman zaman katkı verebilir; ama onun da devamlılığı yok. Litvanya ise her hattıyla rakibinden daha üstün. Hazırlık maçlarında zaman zaman bekleneni veremeseler de farklı kazanmalarını bekliyorum. Valanciunas fark yaratacak isim olarak takımını galibiyete taşır.

751 HIRVATİSTAN – SLOVENYA (H: 8.5)

Goran olmasa da Zoran Dragic harika oynadı ve bu takımın en önemli ismi olacağını gösterdi. Yetenekli gençleriyle Slovenler her an her takımı yenebilirler; ama unutmayalım ki son turnuvalardaki en zayıf takımlarından biri. Hırvatistan daha iyi takım olmasına rağmen bireysel performanslara çok bağlı olduklarından inişli çıkışlı performans gösteriyorlar. Bogdanovic, Tomic, Hezonja gibi isimler bireysel oyuncular. Bu nedenle Slovenler handikapta kalır.

752 FRANSA – FİNLANDİYA (L: 144.5)

Finlandiya gene sürpriz yapabilir mi? Açıkçası ilk maçta Fransa ile başlamaları biraz şanssızlık. Gruba bakıldığında zaten Fransa da rakipleri değil. Fransa bu grubu güle oynaya lider bitirecektir. Parker önderliğinde özelikle turnuvanın en iyi savunmalarından birine sahipler. Uzunlar çok fizikli ve atlet. Finlandiya dışarıdan da sokmakta zorlanırsa skor çok altlarda kalabilir. Alt bekliyorum.

753 İTALYA – TÜRKİYE (H: 5.5)

Ciddi bir kısa rotasyonu eksikliği hissediyoruz. Uzunlarda ne kadar geniş kadromuz varsa kısalarda o kadar aksi durum söz konusu. Dixon’ın dışarıdan çok yüzdeli sokması, Ersan’ın liderliği abartmadan katkı vermesi ve en önemli kozumuz uzunlarımızı mümkün olduğunca kullanmamız bizim için olmazsa olmazlar. Dışarıdan kötü şut attığımız her maçı kaybetme olasılığımız yüksek. Rakip İtalya ise son turnuvalardaki en iyi kadrosuyla geliyor. Özellikle NBA yıldızları Bellinelli, Bargnani, Gallinari ve Datome çok formdalar. Harika bir sezon geçiren Gentile var. 50 küsur senedir yenemediğimiz bir İtalya’yı bu şartlarda geçebilmek çok zor. İtalya galibiyeti bekliyorum.

23424

Yorumlar

yorum yapıldı.

You may also like...

Inline